הצופים

תנועת הצופים בישראל  היא חלק מתנועת הצופים העולמית ופועלת במסגרת "התאחדות הצופים והצופות בישראל". תנועת הצופים  נוסדה בשנת 1919 והיא תנועת הנוער הראשונה, הגדולה והמשפיעה ביותר בישראל. התנועה פועלת באמצעות מרחבי חינוך בלתי פורמלי (שבטים) ומחנכת בני נוער בכיתות ד´-י"ב חילונים ודתיים כאחד, לערכים חברתיים וציוניים. כיום מונה התנועה כ-90,000 חניכים בכ-230 שבטים  הפרוסים ברחבי  הארץ, מקרית שמונה בצפון ועד אילת בדרום.

מטרתה העיקרית של התנועה היא לחנך בוגרים ערכיים ואחראים, הנכונים לכלל אתגרי החיים, אזרחים תורמים ונתרמים בחברה בה הם חיים ופועלים.

בבסיס החינוך הצופי עומדת דמות הצופה הבוגר המוגדר כאזרח טוב ומועיל המקיים הלכה למעשה את מידות הצופה ופועל ברוח ההבטחה הצופית. אהבת הארץ והעם נטועה עמוק בליבו של הצופה והוא פועל להעמקת הקשר בין המורשת היהודית לבין החיים במדינת ישראל. הצופה הבוגר רגיש למצוקות חברתיות, פועל לשינוי ולתיקון החברה, לשמירה על כבוד האדם וחירותו ולשמירה על זכותם של כל פרט וקבוצה לקיום אורח חיים על פי אמונתם. הצופה הבוגר יפעל מתוך סובלנות וקבלת האחר, ליצירת מכנה משותף וערבות הדדית בין שונים-שווים בחברה הישראלית.

מתוך כך, תנועת הצופים מהווה מרחב בטוח, בו מאפשרים לכל חניך לפתח  את יכולותיו האישיות ותרגומן לעשייה למען הכלל.
הפעילות המגוונת של התנועה מספקת מענה חברתי וחינוכי, מתמודדת עם האתגרים הלאומיים בהיבט הייחודי של תקופתם: כפי שבעבר נרתמו חברי הצופים ליישוב הארץ ולקליטת עלייה, כך כיום התנועה מתמקדת בבניית שבטים קהילתיים, בחיזוק הפריפריות, בשילוב  אוכלוסיות מיוחדות – כגון נוער בעל צרכים מיוחדים (צמי"ד), נוער בסיכון ועולים חדשים מהתפוצות, ובחיזוק הזיקה היהודית-ישראלית בארץ ובתפוצות (תוכנית "צופי צבר עולמי").

תנועת הצופים היא  תנועה  ממלכתית, בלתי מפלגתית. ערכיה הם ערכים אנושיים אוניברסליים המותאמים לערכיה של  מדינת ישראל. התנועה מחנכת למעורבות חברתית, זהות יהודית-ישראלית, דמוקרטיה, עזרה לזולת, חברות ורעות ,שוויון ואהבת הטבע והגנה עליו. כל זאת ברוח עשרת מידות הצופה.

ייחודה של התנועה  בהיותה תנועת נוער בלתי מפלגתית. התנועה שומרת על עצמאותה בכך שאינה נתמכת ע"י גוף מפלגתי כלשהו ומימונה מגיע מתמיכה ממשלתית (תקנת תנועות הנוער ותקנת שנת השירות), לצד השתתפות הורים בתשלום עבור הפעילות. מתוך כך, בתנועה חברים חניכים מכל גווני הקשת הפוליטית, הפועלים ביחד ונהנים ממרחב מגוון של ריבוי דעות.
הכלים והערכים שמקנה התנועה לחניכיה הניבו דורות של בוגרים המשתלבים בתפקידי מפתח בכל תחומי העשייה והם מובילים את המדינה מתוך תחושת שליחות.

על תרומתה לקידום החברה הישראלית, זכתה תנועת הצופים בפרסים רבים, ביניהם פרס ישראל (2007), תעודת הצטיינות מטעם המשרד לביטחון פנים על פועלה בכלא אופק בעבודה עם בני נוער כלואים (2019) ואות נציבות משרד המשפטים למחלקת הגשמה, על פעילותן של הקומונות המשתלבות (2019).


 
בניית אתרים Blacknet.co.il