הנוער העובד והלומד

תנועת הנוער העובד והלומד היא מתנועות הנוער הגדולות בארץ כבר קרוב ל-100 שנה, וכיום חברים בה 95 אלף חניכים בכל רחבי הארץ. בקני התנועה וסניפיה מפתחים החניכים יכולות הנהגה וחוש צדק, ומתחנכים להגשמה. התנועה היא המקום של הילדים ובני הנוער בישראל ליצור שינוי בסביבתם ולהוביל את הקהילה למקום טוב יותר.
 
מאות אלפי הבוגרים והבוגרות של התנועה השתלבו בשורה הראשונה של החינוך, התרבות, העשייה הציבורית, היזמות, הניהול והפיקוד.
 
"הסתדרות הנוער העובד" נוסדה בשנת 1924 בידי בני נוער עובדים שהתאגדו כדי לשמור על זכויותיהם ולהילחם בניצול. בשנת 1959 התאחדה תנועת "הבונים-התנועה המאוחדת" לתוך "הנוער העובד" ליצירת "הסתדרות הנוער העובד והלומד".
 
סיסמת התנועה היא "לעבודה להגנה ולשלום - עלה והגשם! עלה נעלה!" והיא מבטאת את דרכה הרעיונית של התנועה. ברוח זו חניכי התנועה ובוגריה לקחו חלק פעיל בהתיישבות, בכוחות המגן, בקליטת עלייה, ובמאבק על דמותה של המדינה לאורך כל שנותיה.
 
עוד בראשיתה של התנועה, נטבע העיקרון "ביתנו פתוח לכל נערה ונער". גם כיום התנועה פתוחה לכל בני הנוער הרוצים להיות חברים בה, ללא קשר לדת, מוצא, עמדה פוליטית, מגדר וכו´. תנועת הנוער העובד והלומד פועלת במאות קינים וסניפים ברחבי המדינה והיא מונה עשרות אלפי בני נוער מכל רחבי החברה בישראל. התנועה פועלת בקרב יהודים, ערבים, דרוזים וצ´רקסים; בקרב המושבים ,הקיבוצים והיישובים הקהילתיים, בקרב ותיקים, עולים ובני עולים, בבתי ספר מקצועיים ובמקומות עבודה של בני נוער.
 
"הסתדרות הנוער העובד והלומד" הינה הארגון היציג של כלל בני הנוער והצעירים העובדים בישראל, עומדת על זכויותיהם ומעניקה סיוע משפטי לכל נער או נערה שזקוקים לכך.
 
בתנועה מסלולי הגשמה מגוונים, מסלול שנת שירות ב"חוות ההכשרה" במסגרתה מתהוות קבוצות הממשיכות יחד למסלול הנח"ל, מסלול שנת שירות ב"גרעין עודד" (בני המושבים), מסלול שירות לאומי-אזרחי לערבים, דרוזים ויהודים. בשנת 2006 נוסדה על-ידי בוגרי הנוער העובד והלומד תנועת דרור ישראל, תנועה חברתית, חינוכית, שיתופית.
 
בשנת 2015, התכנסה הנוער העובד והלומד לוועידה העשירית בתולדותיה, שם החליטו חניכיה ומדריכיה על יעוד התנועה:
 
ייעודה של תנועת הנוער העובד והלומד יונק את תוקפו וחיותו ממגילת העצמאות, לפיכך אנו קובעים כי: תפקידה ההיסטורי של הסתדרות הנוער העובד הוא ביסוסה ופיתוחה של מדינה יהודית-דמוקרטית, אשר גרעינה הקשה הוא קהיליית קהילות ישראלית המורכבת משותפות מבחירה של ערבים, יהודים, דרוזים, צ´רקסים וקהלים נוספים ללא הבדל דת, גזע, מין, מגדר והעדפה מינית. קהיליית קהילות החותרת להגשמת ייעוד של חברה ברוח החברותא, שערכיה שוויון ערך האדם, סוציאליזם, פמיניזם, שיתוף, צדק, ציונות הרצלאית, דמוקרטיה, הגנה, עבודה ושלום. קהילייה המבקשת לייסד חברת אדם-מופתית ששורשיה נטועים בערכי הנצח של מורשת הנביאים, ובמיטב ערכיו של ספר הספרים. תנועת הנוער העובד והלומד תחתור להוות את גרעינה הקשה והחלוצי של קהיליית קהילות ישראלית על ידי ניסיון להקים בקרבה חברת מופת של ילדים, נוער וצעירים תוך שימת דגש על המרד בעוולות האדם והחברה, ועל הגשמה אישית וקבוצתית של הייעוד באורח חייה.
בניית אתרים Blacknet.co.il