מתן מועצת תנועות הנוער בישראל


תנועת בית"ר

ברית הנוער העברי ע"ש יוסף טרומפלדור

תנועת נוער וצעירים שפועלת בישראל וברחבי העולם

אחת מסיסמאות התנועה: " גלגל המנוף בחיי הציבור - זהו הנוער! "


אתר האינטרנט http://www.betar.org.il

פרטים ליצירת קשר:

בית"ר ההנהגה הארצית - ישראל

בית ז´בוטינסקי (מצודת זאב)

המלך ג´ורג´ 38

תל-אביב,  21230

טלפון: 03-5280790

פקס: 03-6203066

דוא"ל: BETAR77@WALLA.COM

אודות התנועה:

בית"ר נוסדה בשנת 1923, ביום י"ד בטבת תרפ"ד. כלומר כיום (2007) היא בת 84 שנה.

שם התנועה הוא ראשי-תיבות של "ברית יוסף טרומפלדור".  הוקמה ב-1923 ע"י סטודנטים ציוניים, בראשה הועמד זאב ז´בוטינסקי, ראש בית"ר, מנהיג הציונות הרוויזיוניסטית ואביה הרוחני של תנועת החירות. התנועה נקראה על שם יוסף טרומפלדור, שנהרג בקרב על תל-חי ביא´  באדר תר"ף (1920) וגם על שם מצודת ביתר מימי המרד ברומאים. בכל שנה ביא´ באדר עולים באופן מסורתי המוני בית"רים מישראל ומהעולם אל אתר האנדרטה לשמונת חללי הקרב בתל-חי, ואף נקבעה ברכה ייחודית לבית"רים – "תל-חי", לזכר אירועי הגבורה בקרב על תל-חי.

תנועת בית"ר חרטה על דגלה את חינוך הנוער ברוח שלמות המולדת, קיבוץ גלויות, ציונות צרופה, חירות האדם, צדק חברתי, דגל אחד, שפה אחת, המנון אחד, חינוך אחיד ממלכתי, הכשרה וכוננות צבאית להגנה עצמית, רוח חלוצית, משמעת והדר כדמות מופת של נוער, שירות והתנדבות לכל תפקיד ומשימה ועוד.

חשיבות מיוחדת ייחס ז´בוטינסקי, ראש בית"ר, ל"הדר הבית"רי":

"הדר" - מלה עברית, שאינה ניתנת כמעט להיתרגם לשפות אחרות. היא כוללת בתוכה כתריסר מושגים שונים: יופי חיצוני, גאווה, דרך ארץ, נאמנות... אולם " תרגומו"  המלא בשפת חיי יום-יום מוכרח להוות הבית"רי עצמו - בצאתו ובבואו, בפעלו, בדברו ובהגותו את מחשבותיו. מובן מאליו כי אנו עוד רחוקים ממצב זה, ולא בדור אחד יכול עם להגיע אליו. אולם על ה"הדר- הבית"רי" להיות שאיפת יום של כל אחד ואחד מאתנו: כל צעד מצעדינו, כל תנועת יד, כל הגה קל, כל פעולה ואפילו כל רעיון עלינו לבצע בתמידות ובעקשנות מבחינת ה"הדר".


קצת היסטוריה:

סניף בית"ר הראשון הוקם בריגה בירת לטביה ב-1923, אך עד מהרה התפשטה התנועה וערכיה בכל רחבי העולם, וסניפים נוספים נפתחו בארצות נוספות. התנועה התאפיינה באקטיביות ואחד ממפעליה הגדולים היה עליית "אף-על-פי", שבו הגיעו ספינות מעפילים רבות עמוסות לעייפה בבית"רים לחופי ארץ ישראל. כן הוקמו יישובים חקלאיים ע"י חניכי התנועה בהתאם לרוח ההתיישבות בארץ – רמת טיומקין, נורדיה, מבוא ביתר, רמת רזיאל ועוד. חניכי התנועה ודאי שלא נמנעו מלהשתתף באופן אקטיבי בהגנה על היישובים היהודיים מהתקפות הערבים ועל תכנון וביצוע פעולות תגמול: מהם באו החברים לארגון ב´, שפרש מה"הגנה" ב-1930 לאצ"ל וללח"י, ועולה הגרדום הראשון, שלמה בן-יוסף, היה בית"רי. בין הבית"רים נמנו ונמנים כמה מגדולי האומה: מנחם בגין ז"ל - מפקד האצ"ל, ראש הממשלה לשעבר ומקים הליכוד, יצחק שמיר – מפקד הלח"י וראש הממשלה לשעבר, וכן רבים מחברי הכנסת מהליכוד ומהמפלגות הלאומיות כיום ובעבר. גם ראש הממשלה כיום, אהוד אולמרט, ושרת החוץ, ציפי ליבני, היו חניכי התנועה.

פעילות בתנועה:

כיום פועלת תנועת בית"ר בשני מישורים – הארצי והעולמי. ההנהגה הארצית של התנועה אחראית על עשרות מעו"זים (מעו"ז – מעון זאב) ברחבי הארץ שפועלים בהם חניכים המתחנכים לאורו של זאב ז´בוטינסקי ותורותיו החברתיות, המדיניות והכלכליות, כערך מוסף שרוב תנועות הנוער כיום אינן מסוגלות לספק. החניכים גם פועלים ליישם תורות אלו בעיקר במישור החברתי – תחום שבו בית"ר עוסקת במיוחד בשנים האחרונות.

ההנהגה העולמית של בית"ר אחראית לקיום מעו"זים בתפוצות, בעידוד הפעילות לפי רוח בית"ר ועידוד העלייה לארץ ישראל. התנועה שולחת באורח קבע שליחים מטעמה כדי לרכז בשמה את הפעילות בקהילות היהודיות ברחבי העולם, ולהרחיב את פעילותה שם.

הגשמה בתנועה - במשך השנים הקימו גרעיני נח"ל של התנועה היאחזויות רבות. כיום פועלים במסגרת התנועה גרעיני "שנת שירות" של בוגרים אשר סיימו את לימודיהם בתיכון, ודוחים את הגיוס לצה"ל כדי להשתתף בשנה מרתקת של עבודה חינוכית למען הקהילה במוקדים רבים ברחבי הארץ. בית"ר גם קולטת בנות שירות לאומי לשירות של הגשמה ציונית.

בית"ר היא תנועה ציונית ערכית שמשלבת מסגרת חברתית כיפית עם חינוך והגשמה. בשלוש השנים האחרונות התנועה עוברת תהליך של התרחבות שורות ופותחת סניפים חדשים, תהליך מאתגר ומלהיב לכל אלו המחליטים להצטרף לעשייה.

 

 בניה עיצוב ואכסון: Blacknet