מתן מועצת תנועות הנוער בישראל


תנועת אריאל
רח´ בזל 3 ירושלים מיקוד 96144
טלפון : 026510822 פקס: 02-6510823

חזון

 

חברי התנועה יבססו את עולמם הערכי ברוח תורנית ציונית לאור משנתו של מרן הראי"ה קוק זצ"ל, ויכוונו את אורחות חייהם ואת כל פועלם לחיי תורה שלמים, לקדושה ולצניעות, למנהיגות ולעשייה, למילוי משימות לאומיות, להתגדלות העצמית של כל פרט ולהתקדמות האומה הישראלית.

 

יעדים חינוכיים

 

1.      התנועה תחנך לקיום חיי תורה ומצוות בשלמות, באומה ובפרטים, מתוך יראת שמים ואמונת חכמים בקדושה ובטהרה. התנועה תדריך את חבריה להתמסר לתורה ולגדול בה, לדבוק בתלמידי חכמים ולפעול לאור תורתם.

2.      התנועה תחנך לישרות הדרך ולפיתוח חוסן פנימי וזקיפות קומה בנאמנותם של חבריה לדרך התורה, ללא ספק וללא חשש מפני מלעיגים ומכשולים אחרים, המולידים ויתורים
 
 3.      התנועה תחנך לאהבת כל אדם מישראל ולאיחוד בין חלקי האומה: לאחדות ולא לאחידות - לפיכך התנועה תחנך להקשבה בין פרט לזולתו ובין קבוצה אחת לחברתה, מתוך מתן כבוד לכל אדם, גם כאשר דעתו שונה משלנו.

4.      התנועה תחנך לערנות ולרגישות לצרכים בכל מעגלי החיים הסובבים אותנו ולתרומה לכלל, כל אחד בהתאם לנטיותיו הטבעיות ולכישרונותיו. התרומה לכלל תהיה בשלב ראשון במעגלים הקרובים לחניך: משפחתו, חברתו, קהילתו ובמסגרת התנועה, ומתוך כך תפרוץ אל המעגל הרחב של כלל עם ישראל, כל זאת בענווה ומתוך תחושת שליחות.

5.      התנועה תכשיר את חניכיה למסוגלות להנהגה מתוך חינוך לדוגמה אישית, ליזמה, לנטילת אחריות, לעשייה וליכולת ביטוי והבעה של רעיונות ודעות בכתב ובע"פ. החניכים יפנימו כי ´אין הדבר תלוי אלא בי´ ויבינו שזכותם וחובתם לעשות כדי שהדברים יצאו מן הכוח אל הפועל, כאשר כל העשייה היא ממבט של תורה.

6.      מתוך מחויבותה כלפי החברה כולה, תפעל התנועה להרחיב את מעגל הפעילות, על ידי פתיחת סניפים בכל מקום שתידרש לכך, ותעודד את חניכיה להשתתף בפעילויות כלל ארציות של שכבת הנוער. כל זאת בתנאי שההשתתפות בפעילויות תיעשה בדרך התורה, לאור הדרכת רבני התנועה, ללא כל פשרה.

7.      התנועה תחנך להכרה בייעודו הרוחני של עם-ישראל, לחיזוק הזהות היהודית ולהשרשת הצביון היהודי בעם ישראל ובמדינתו. התנועה תפעל להעצמת התרבות היהודית במדינת ישראל.
 8.      התנועה תחנך לאהבת ארץ ישראל ולהתיישבות בכל חלקיה, בפרט באלו הזקוקים לחיזוק, וכן להתגייס לצבא ההגנה לישראל כחלק ממצוות כיבוש הארץ ויישובה.

9.      הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר לעם ישראל - ולעולם. זכותנו על הר הבית היא ביטוי לזכותנו על הארץ כולה. התנועה תחנך לחיזוק תודעת המקדש ולפעילות רוחנית ומעשית שתקרב את בניינו.

           

 10.    האדם נברא בצלם א-לוהים, ועליו לפתח את כוחותיו בדרך התורה ולקיים את חובתו בעולמו. התנועה תחנך לפיתוח האישיות של כל חבריה: להגברת המודעות האישית, לתיקון המידות ולחיזוקן, להכרה בכוחות המיוחדים לכל אחד ולגילוים בפועל בעשיית הטוב.

11.    התנועה תחנך לחשיבה, ליצירתיות ולבניית עולם דעות ומחשבות המיוסד על בירור ולימוד מעמיקים, בדרך התורה.

12.    התנועה תחנך לפעילות בצניעות ובקדושה, תוך הענקת כלים להתמודדות נכונה עם אתגרי הצניעות המאפיינים את גיל הנעורים. לפיכך, ומשום שדרכי החינוך וההגשמה של הבנים והבנות שונים, התנועה תקיים את כל מפעליה בשתי מערכות נפרדות, לבנים ולבנות.

13.    התנועה תחנך לדרך חיים של פשטות וצניעות, כערכים יסודיים שכוחם רב בשיפור המידות.

14.    התנועה תחנך להכרה בקדושת חיי האדם ולמחויבות לשמירה עליהם. התנועה תפעל להעלאת המודעות לקדושת חיי האדם גם בחברה הכללית-ישראלית.

  15.    כתנועת נוער, תפעל התנועה לחיזוק כוחות הנעורים של חבריה: לבנייה אישית, ללמידה ולעשייה בפעילות חווייתית נמרצת ובשמחת חיים.

 

 

 

הקמת התנועה

תנועת הנוער "אריאל" נוסדה בשנת ה´תשל"ט. התנועה הוקמה על ידי קבוצת נערים ונערות שהחליטו לפעול במסגרת תנועת נוער לאור דרכה של התורה בצניעות, בקדושה ובהפרדה מלאה. התנועה הלכה והתפתחה, ב"ה, וכיום פועלים בתנועה כ-5000 חניכים ב-56 סניפיה, כן ירבו.

 

סיסמת התנועה

סיסמת התנועה היא "תורת חיים בעז".

 

סמל התנועה

משמעות הסמל: הסמל כורך בתוכו את שלושת היסודות המשלימים את בניין האומה: עם-ישראל, היושב בארץ-ישראל וחי לאורה של תורת-ישראל. התורה מיוצגת בצורת לוחות הברית, ובתוכם הדגל, סמל לעם-ישראל ושרטוט מפת ארץ-ישראל. תחת שרטוט הסמל ושמה של התנועה, רשומה סיסמת התנועה "תורת חיים בעוז".

המנון התנועה

המנון התנועה הוא "שיר האמונה", שכתב הראי"ה קוק זצ"ל:

 

 

לָעַד חַיָּה בִּלְבָבֵנוּ

הָאֱמוּנָה הַנֶּאֱמָנָה

לָשׁוּב לְאֶרֶץ קָדְשֵׁנוּ

עִיר בָּהּ דָּוִד חָנָה

 

שָׁמָּה נַעֲמֹד לְגוֹרָלֵנוּ

אַב הָמוֹן קָנָה

שָׁמָּה נִחְיֶה אֶת חַיֵּינוּ

חַיֵּי עֲדַת מִי מָנָה

 

שָׁמָּה נַעֲבֹד אֱלֹקֵינוּ

בְּחֶדְוָה בְּגִילָה וּבִרְנָנָה

שָׁמָּה נַעֲלֶה לִרְגָלֵינוּ

שָׁלֹשׁ פְּעָמִים בַּשָּׁנָה

 

תּוֹרַת חַיִּים חֶמְדָּתֵנוּ

מִפִּי עֶלְיוֹן נִתָּנָה

נֶצַח הִיא נַחֲלָתֵנוּ

מִמִּדְבָּר מַתָּנָה

 

המבנה הארגוני

של מוסדות התנועה

 

הנהגת רבני התנועה

הנהגת רבני התנועה מכוונת את פעילות התנועה הן מבחינת תפיסותיה ההשקפתיות והן מבחינת הנהגותיה ההלכתיות. הנושאים בהם דנים רבני התנועה נוגעים בסוגיות ערכיות, חינוכיות וכמובן - הלכתיות, בכל הקשור לפעילותה השוטפת של התנועה. פעילות התנועה מתבצעת במלואה לאור הדרכת רבניה.

 

עמותה

העמותה מתווה את מגמותיה הרוחניות-חינוכיות של התנועה ומהווה מנגנון פיקוח על התנהלותה בפועל. בעמותה חברים שבעה רבנים ואנשי חינוך, חלקם ממייסדי התנועה.

 

ההנהלה הארצית

ההנהלה הארצית היא הגוף המציב יעדים חינוכיים, מארגן את התנועה ומפעיל אותה. בראש ההנהלה הארצית עומד מזכ"ל התנועה. להנהלה הארצית מחלקות תפעול שונות: הדרכה, גזברות, מפעלים, קומונה, חב"ב ובוגרים; תחתיהן פועלות תת-מחלקות נוספות.

 

מחלקת ההדרכה

מחלקת ההדרכה אחראית על הגורמים החינוכיים בתנועה ועל הפקת חומר חינוכי.

בין תחומי אחריותה:

הכשרת מדריכים בסמינריונים ובימי עיון • שילוב מדריכים במשימת ההדרכה • הכוונה חינוכית והנחיה מקצועית למדריכים ולקומונרים • הפקת חומר הדרכה - חוברות הדרכה, עלונים ומערכי פעילות • בניית פעילות חינוכית למפעלי התנועה השונים.

 

מחלקת הקומונה

מחלקת הקומונה אחראית לגיוס קומונרים ולהכשרתם לתפקידם. המחלקה מלווה את  הקומונרים, מנחה אותם בתקופת כהונתם בתפקיד ודואגת להכוונתם.

המחלקה פועלת בשתי מערכות נפרדות לבנים ולבנות, בראשן רכז ורכזת קומונה.

מחלקת הגזברות

מחלקת הגזברות אחראית לקביעת מדיניותה הכלכלית של התנועה, היא מתכננת את תקציבה וממונה על הרכישות ועל ההוצאות הכרוכות בפעילותה השוטפת. כמו כן דואגת המחלקה לגביית כספים ולביצוע הליך הרשמה מוסדר למפעלי התנועה.

 

מחלקת המפעלים

מחלקת המפעלים אחראית לביטחון חברי התנועה ולבטיחותם. היא דואגת להכשיר את צוותי הקומונה וההדרכה בנושאי בטיחות וביטחון. כמו כן, היא הגוף המתכנן טיולים (מסעות, מחנות) ואירועים תנועתיים אחרים והאחראי להוצאתם מן הכוח אל הפועל.

 

מחלקת חב"ב ובוגרים

מחלקת חב"ב ובוגרים היא גוף המקשר בין התנועה לחבריה שבחבריא-ב´ (בני כיתות ט´-י"ב) ובין התנועה לבוגריה (בוגרי תיכון). המחלקה מפעילה את חברי התנועה הבוגרים בפעילויות עיוניות ומעשיות ובמסגרת גרעיני הגשמה. המחלקה מפיקה את עיתון "טל שמים" התנועתי.

המחלקה פועלת בשתי מערכות נפרדות, לבנים ולבנות, ובראשיהן צוות רכזים וצוות רכזות.

 

רכזי חב"ב

רכזי חב"ב מהווים מוקד קשר  בין חברי חב"ב של התנועה, ומארגנים להם פעילויות עיון והגשמה.

 

רכזי הגרעינים של חב"ב

רכזי הגרעינים מנהלים את פעילות גרעיני ההגשמה של חברי חב"ב.

 

רכזי הבוגרים

רכזי הבוגרים יוצרים קשר בין התנועה לבוגריה, מקיימים פעילויות מיוחדות לבוגרים ומגייסים אותם בעת הצורך להושיט יד לפעילות לאומית, תנועתית, קהילתית וסניפית.

 

טל שמים

"טל שמים" הוא עיתון התנועה היוצא לאור אחת לחודש בהוצאת התנועה. הפקתו התכנית והגראפית על כל מרכיביה מסורה בידי חברי חב"ב ובוגרי התנועה.

 

מליאת התנועה

מליאת התנועה היא התכנסות של חברי התנועה שבחב"ב ושל בוגרי התנועה שלש פעמים בשנה, לכל הפחות. המליאה דנה בנושאים שונים הקשורים לתנועה ולערכיה, ומקבלת באורח דמוקרטי החלטות הנוגעות לחיי התנועה, לסמליה וליעדי ההגשמה שלה – בתחומים תנועתיים, חברתיים ולאומיים. סדר יומה של המליאה נקבע ע"י מזכירות המליאה. בכינוסי המליאה משתתפים צירים, נציגי כל סניף מסניפי התנועה, לכולם זכות שווה להצבעה ולהשפעה על החלטות המליאה.

 

מזכירות המליאה

מזכירות המליאה היא הקובעת את סדר יומה ומנהלת אותה בפועל, בראשות יו"ר המזכירות, הממונה לתפקידו מבין חברי המזכירות הנבחרים. בחירות למזכירות המליאה נערכות מדי שנה בשנה.

 

 

חברים במזכירות המליאה:

     2 חברי חב"ג

     2 חברי חב"ב

     2 רכזי חב"ב

     2 קומונרים

     רמה"ד של ההנהלה הארצית

 

המבנה הארגוני

של סניפי התנועה

 

סניף

הסניף הנו שלוחה מטעם הנהלת התנועה במקום מוגדר, שמתקיימת בו פעילות חינוכית קבועה בהתאם לערכי התנועה, בקבוצות פעילות שבטיות או במסגרת הפעלה כללית.

 

שייכות הסניף למוסדות התנועה

הסניף על כל חבריו, יפעל בהתאם להחלטות התנועה, המקובלות ע"י מוסדותיה: העמותה, ההנהלה הארצית ומליאת התנועה. חברי הסניף ישלמו דמי חברות שנתיים, וישתתפו בפעילות התנועתית באופן סדיר.

 

המבנה הארגוני

של בעלי התפקידים בסניף

הצוות החינוכי והארגוני בסניף מורכב מקומונר וממדריכים.

מחויבויות בעלי התפקידים בסניף

בתחום הערכי-רעיוני:

 

  בירור מעמיק של חזון התנועה, הבנתו, והזדהות מלאה עם החזון והדרך.

תחושת שליחות מטעם התנועה, נאמנות לתנועה ולערכיה.

  הפנמת מעמדו המחייב של התפקיד: מנהיגות, אחריות, התמסרות לעשייה הסניפית והתנועתית.

 

רכז הסניף - קומונר

בראש כל סניף יעמוד רכז-קומונר, שגילו יעלה על 18 שנים. במקרה שרכז הסניף צעיר, ימונה אחראי בטיחות בוגר מקרב בוגרי הסניף.

הרכז מוסמך לתפקידו ע"י מחלקת הקומונה של ההנהלה הארצית. בחירתו תיעשה על-ידה, בשיתוף הצוות החינוכי בסניף.

(השעיית רכז סניף מתפקידו תיעשה באישור צוות ההנא"ר הרלוונטי: מזכ"ל, רמה"ד ורכז הקומונה.)

 

בכלל דרישות תפקיד רכז הסניף:

1.   השתתפות מלאה בהכשרות התנועה לקומונרים ובישיבות קומונרים.

2.   אחריות להפעלתו השוטפת של הסניף, נוכחות בסניף בזמני הפעילות.

3.   אחריות לקיום הנהלים התנועתיים בסניף.

4.   נוכחות בכל הפעילויות התנועתיות ובימי ההכנה לקראתם.

5.   אחריות לביטחונם של חברי הסניף ולבטיחותם.

6.   הופעה בחולצת תנועה בכל פעילות סניפית ותנועתית, בישיבות ובאירועים ייצוגיים.

7.   הפעלת קשר בין הסניף למוסדות התנועה - העברת מידע רלוונטי ומשאבים מהנהלת התנועה לסניף ומהסניף להנהלת התנועה.

8.   ניהול ישיבות צוות ההדרכה הסניפי: ישיבות תכנון פעילות וביצוע משימות.

9.   גיבוש צוותי של מדריכי הסניף.

10. קבלת מדריכים להדרכה, הכשרת המדריכים והכוונתם - חינוכית ומקצועית.

11. הפעלת יזמות חינוכיות, התנדבותיות וארגוניות בסניף ובקהילה.

12. שותפות בהחלטות ברמה תנועתית, מעורבות פעילה במשימות תנועתיות.

13. תיאום פעילות עם סביבת הסניף: הורי החניכים, רשויות, מתנ"סים ובתי"ס.

 

מדריך

על כל קבוצת חניכים יופקד מדריך אחד או זוג מדריכים. המדריך ימונה לתפקידו ע"י הקומונר, בשיתוף מדריך השבט הנכנס להדרכה. הסמכת המדריך לתפקידו דורשת אישור רמה"ד של התנועה, ותיעשה לאחר שימלא המדריך טופס התחייבות.

(השעיית מדריך מתפקידו תיעשה באישור צוות ההנא"ר הרלוונטי: מזכ"ל ורמה"ד).
 

נהלי קבלת מדריכים להדרכה:

1.   המועמד להדרכה ירואיין ע"י הקומונר, לבדיקת התאמתו להדרכה.

2.   בראש שיקולי הקבלה להדרכה תעמוד טובת החניכים. טובת המדריך תהווה שיקול משני לעניין זה.

3.   הודעה למדריך על קבלתו להדרכה תיעשה שבועיים ממועד פעולת הפתיחה, לכל הפחות.

4.   לפני שילובו של המדריך בהדרכה, תיערך עמו שיחת תיאום ציפיות. בתום השיחה יחתום המדריך הנכנס על טופס התחייבות למלא הנדרש ממדריך במסגרת תפקידו.

5.   על המדריך החדש לעבור הכשרה מקדימה להכנסתו להדרכה.

בכלל דרישות תפקיד מדריך בסניף:

1.   השתתפות מלאה בהכשרות התנועה למדריכים: סיירת, סמינריון הדרכה, ימי עיון ושבת מדריכים. ימי הכשרתו לא יפחתו משבעה ימים, מתוכם שלושה ימים רצופים.

2.   אחריות לביטחונם של חברי הסניף ולבטיחותם.

3.   אחריות להתפתחותם הערכית-רוחנית של חניכיו, ברמה אישית וברמה קבוצתית.

4.   קבלת סמכות הקומונר בכל עניין, חינוכי או ארגוני.

5.   הופעה בחולצת תנועה בכל פעילות סניפית ותנועתית ובאירועים ייצוגיים.

6.   אחריות לפעילותו השוטפת של השבט (באמצע השבוע ובשבתות), ארגון פעילויות חינוכיות, שבטיות וסניפיות, נוכחות בסניף בזמני הפעילות.

7.   יזמה וארגון פעילות התנדבותית לחניכיו, בהתאם ליכולות השבט.

8.   נוכחות בכל הפעילויות התנועתיות.

9.   נוכחות מלאה בישיבות הצוות.

10. התמדה בהדרכה לפרק זמן של שנה לכל הפחות, ורצוי - שנתיים.

שבטי הסניף

שבטי הסניף הם קבוצות הפעילות של החניכים. החניכים יחולקו לקבוצות בהתאם לגילם - שבט לכל שכבת גיל. במקרה הצורך, כאשר בשכבת גיל מסוימת מספר החניכים קטן, יצורפו שתי קבוצות גיל או יותר לשבט אחד, עפ"י החלטת צוות ההדרכה בסניף.

 

הפעילות בסניף

הפעילות בסניף מתקיימת פעמים בשבוע לכל הפחות, בימים שלישי או חמישי ובשבת. הפעילות מיועדת לחברי חב"א ולחברי חב"ב. הפעילות נערכת ברחבי הסניף או מחוצה לו.

 

בכלל הפעילות הפנים-סניפית:

1.   מפקד כללי

2.   תפילות

3.   שיעורי תורה

4.   פעולות מדריכים שבטיות

5.   פעילויות צוות סניפיות

6.   מליאות סניפיות

7.   אירועים חגיגיים (סניפיים, תנועתיים ולאומיים).

 

בכלל הפעילות החוץ-סניפית:

1.   מעשי חסד והתנדבות בקהילה

2.   ימי פעילות חווייתיים, שבטיים וסניפיים

3.   טיולים

4.   שבתות אירוח בין-סניפיות

 

מליאה סניפית

המליאה הסניפית היא התכנסות נציגי הסניף שמשבט מעפילים ומעלה, לשם דיון בנושאים שונים וקבלת החלטות הנוגעות לפעילות הסניף, בהתאם להחלטותיה של התנועה ולדרכה החינוכית.

כללי התנהלות המליאה:

1.   המליאה תתכנס פעם אחת בשנה לכל הפחות, בחודש הארגון.

2.   במליאה ישתתפו חניכים נציגי שבט מעפילים, הרא"ה, חב"ב ובוגרים.

3.   חברי המליאה נציגי השבטים, ייבחרו בהצבעה דמוקרטית.

4.   המליאה תדון בנושאים ערכיים הקשורים לפעילות הסניף ולקהילה שהוא משתייך אליה.

5.   המליאה תקבל החלטות מעשיות, שיפורסמו בין חברי הסניף. עותק של מסמך ההחלטות יועבר למה"ד של ההנהלה הארצית.

6.   המליאה אחראית לוודא כי החלטותיה מיושמות בפעילות הסניף.

 

הפעילות התנועתית

הפעילות התנועתית מהווה מוקד מפגש לכל סניפי התנועה, ומתנהלת באחריות חינוכית וארגונית של הנהלת התנועה. חברי התנועה וסניפיה נקראים לקחת חלק בפעילות התנועתית.

 

בכלל הפעילות התנועתית:

1.   ימי עיון וסמינריוני הכשרה לקומונרים

2.   ימי עיון וסמינריוני הכשרה למדריכים

3.   התנדבות למשימות חברתיות ולאומיות

4.   מליאות חב"ב ובוגרים תנועתיות

5.   מחנות

6.   מסעות

7.   ימי פעילות חווייתיים

8.   חידון תנ"ך

9.   פזמון תנועה

עמדה תנועתית -

הנהגת רבנים

 

דרכה של תנועת "אריאל" היא דרך התורה, וכל ערכי התנועה ופעולותיה יונקים מאורחותיה של תורה - שהן לנו אורחות חיים. תלמידי החכמים הם מוסרי התורה, ועל כן התנועה פועלת לאור הדרכתם הרוחנית והמעשית, הכללית והשוטפת. רב תנועה מלווה את הפעילות התנועתית הרחבה ובנוסף, ממונה רב לכל סניף, המנחה את פעילות הסניף לאורך השנה, תוך התייחסות מיוחדת לצרכי הסניף והקהילה.

 

רב התנועה

רב התנועה מכוון את פעילות התנועה הן מבחינת תפיסותיה ההשקפתיות והן מבחינת הנהגותיה ההלכתיות.

השאלות המגיעות לשולחנו של רב התנועה עוסקות בעיקר בעניינים רוחניים-חינוכיים, הקשורים להתנהלות התנועה וכן בשאלות הלכתיות הנוגעות לאירועים תנועתיים.

 

 

רב הסניף

רב הסניף ממונה לרוב מתוך הקהילה בה שוכן הסניף, והוא מלווה את הסניף בענייניו השוטפים, תוך התייחסות לאופי קהילת הסניף ולצרכים המיוחדים לו. הוא מכוון רוחנית את פעילות הסניף, עוסק בפסיקה הלכתית בשאלות הקשורות לפעילות הסניפית וגם נפגש באופן ישיר עם צוות ההדרכה ועם החניכים, כדמות תורנית המחברת את התהליך החינוכי בסניף לעולמה של תורה, בכל עת.

רב הסניף מזוהה עם ערכי התנועה והשקפתה הרוחנית והוא מכוון לצרכיו הממוקדים של הסניף והקהילה. לפיכך, רשאי רב הסניף לקבל הכרעה הלכתית באופן שונה מפסיקתו של רב התנועה, ובתנאי שהכרעתו היא לחומרא מדברי רב התנועה, ולא לקולא.

 

רבני הציבור

מלבד הנחיית רבני התנועה והסניפים, יונקת התנועה מהדרכתם הרוחנית וההלכתית של מאורותיו הגדולים של הציבור הציוני-דתי בדורות האחרונים ובדורנו, ורואה בהם מורי דרך לכל עשייתה החינוכית. 

 
 
 


בניה עיצוב ואכסון: Blacknet