מתן מועצת תנועות הנוער בישראל


 

תנועת הנוער הלאומי

בייליס 16 פתחת תקווה

טלפון : 03-9043352

פקס : 03-9307421

www.noarleumi.co.il
 

מי אנחנו :

תנועת הנוער הלאומי הינה תנועת נוער ציונית חברתית, המפעילה סניפים ברחבי הארץ,  מקרית שמונה בצפון עד באר שבע בדרום. התנועה מחנכת את חבריה ע"פ משנתו החברתית של זאב ז´בוטינסקי הבאה ליידי ביטוי בערכי אהבת הארץ, תרומה לקהילה, פיתוח מנהיגות צעירה, אינטגרציה בין בני הנוער העולים, קליטת עליה וחמשת הממי"ם.

העשייה החינוכית בתנועה תמוקד על ערכי חברות ורעות, על נתינה ומעורבות חברתית, תוך דגש על יוזמה אישית, מנהיגות צעירה ושאיפה למצוינות והצטיינות, הכרת הטבע, אהבת הארץ, שמירה על איכות הסביבה ומימוש ערכי מגילת העצמאות.

תנועת הנוער הלאומי תעודד את חבריה להתגייס לשירות משמעותי ביחידות ובתפקידים המביאים לידי מיצוי מרבי את כישרונותיהם ויכולתם לתרום לצה"ל.

 

 

ראשיתה של התנועה :

 ראשית דרכה של תנועת הנוער הלאומי, היא בחודשים הראשונים של שנת 1949. שבהם הוחלט במוסדות הסתדרות העובדים הלאומית לממש את מימד ה "מורה", אחד
מחמשת הממי"ם עפ"י משנתו החברתית של זאב ז´בוטינסקי שבה דגלו מוסדות ה.ע.ל וראשיה.
מגמתה של תנועת הנוער הלאומי של ה.ע.ל הייתה לחנך את חבריה להמשיך
ולהגשים את תורתו של ז´בוטינסקי, פעילותה של התנועה בעברה הרחוק הייתה מקצועית בעיקרה, והיוותה כמחלקת נוער לאומי בהסתדרות ומכאן שמה.

עם השנים גדלה והפכה "המחלקה" לתנועת נוער של ממש עם סניפים הפזורים ברחבי הארץ, ואף כיוונה את חבריה להליכה לנח"ל והגשמה. במסגרת ההגשמה של גרעיני הנח"ל הקימה התנועה מס´ ישובים כגון כדים, גנים וחומש.

 

 

הסתדרות העובדים הלאומית :

הסתדרות העובדים הלאומית הוקמה ב-9 באפריל 1934 בירושלים. הקמתה בימים של טרום מדינה נבעה מצעד פוליטי של ארגון העובד הלאומי, שמצא לנכון לייסד לעצמו הסתדרות עובדים על מנת לממש את זכויות העובדים מהסוציאליסטים. במסגרת זו קופת-חולים לאומית הוקמה כדי להבטיח עזרה רפואית לפלוגות בית"ר ולחברים אחרים, שלא יהיו תלויים בחסדי השלטון הבריטי. באותם ימים הקימה הסתדרות העובדים הלאומית מפעלי התיישבות, חברות בנייה ושיכון, בנק, חברה לביטוח, מפעלי תעשייה, חברה ותרבות. מאז ועד היום התאימה עצמה הסתדרות העובדים הלאומית למציאות חברתית של שנות ה 2000, וכיום זהו גוף ציבורי גדול המאגד בתוכו איגוד מקצועי, תנועת הנוער הלאומי,  ביטחון סוציאלי (קופת-חולים לאומית) ורשת מעונות ניל"י.

בתחום האיגוד המקצועי מציעה ההסתדרות הגנה על שכר העובדים וזכויותיהם הסוציאליות, הגנה מפני פיטורים שרירותיים ואפליה, ניהול משא ומתן קיבוצי עם המעביד הציבורי ברמה הארצית והענפית. בתחום הרווחה הכלכלית כולל הסל קידום וייזום קרנות פנסיה לעובדים, קרנות השתלמות וגמל, ייעוץ פנסיוני ותכנון פרישה לגמלאות, ביטוח רפואי, ביטוח רפואי משלים, וייעוץ מס וייעוץ בתחום הצרכנות. בתחום החינוך והתרבות מציעה ההסתדרות פעילות תנועתית חינוכית : הנוער הלאומי, המחנכת את חבריה ע"פ משנתו החברתית של זאב ז´בוטינסקי, לאהבת הארץ, פיתוח מנהיגות צעירה, תרומה לקהילה, שירות משמעותי לצה"ל וקיום חמשת הממי"ם הלכה למעשה.

 

 

מפעלים ארציים :

במסגרת הפעילות הארצית והאינטגרציה בין סניפי הצברים והקליטה ברחבי הארץ, מתקיימים מפעלים ארציים כגון :

-          טיול סוכות (שלושה ימים)

-          סמינר חנוכה להנהגה הצעירה

-          סמינר צעירים בחנוכה

-          יום הנהגה בפורים

-          טקסים ועצרות ממלכתיות

-          טיול פסח (שלושה ימים)

-          הכשרות – בטיחות, ביטחון והדרכה

-          קורסי הדרכה

-          מחנה קיץ

-          מחנה צעירים

-          קייטנות

 

 

פרויקטים ומבצעים ארציים :

 

   מבצעי "חמשת הממי"ם"

        במסגרתם תנועת הנוער הלאומי מקיימת מבצעי איסוף מזון וחלוקתו למשפחות נזקקות, בערבי החג בשיתוף עם "לתת".

        הפעלת מרכזי למידה (אח גדול) ברחבי הארץ במסגרת הפעילות הסניפית לילדים וחניכים המתקשים בלימודים.

        ביקור במחלקות הילדים בבתי חולים ברחבי הארץ, בבתי אבות, מועדוניות אקי"ם.

        איסוף ביגוד, ספרי קריאה וצעצועים וחלוקתם למשפחות נזקקות.

        מבצע "הסניף היפה", תחרות בין הסניפים השמה דגש על מראהו החיצוני של הסניף בהתחשב בשמירה על איכות הסביבה, מחזור, קישוט ושימוש בחומרים טבעיים.

 

 

הנהגה צעירה :

"הנוער הוא גלגל המנוף של החברה הישראלית"

ההנהגה הצעירה הינה הגוף הגדול והמוביל בתנועה, ההנהג"צ מורכבת ממדריכים ומדריכות מהסניפים ברחבי הארץ, יו"ר הנהגה, סיו"ר ומזכיר/ת הנהגה שנבחרים בבחירות חשאיות ודמוקרטיות ובמהלך מסע בחירות. ההנהגה הצעירה מוציאה לאור פרויקטים ומבצעים שונים, מגבשת יחד עם מזכירות התנועה את התוכנית החינוכית השנתית ומפעלי התנועה. חברי ההנהגה הצעירה מדריכים בטיולים, בסמינרים, בקייטנות ובקורסי ההדרכה. יו"ר ההנהגה הצעירה חבר במזכירות התנועה ונוכח בישיבות רכזים.

 

 

הכנה לצה"ל :

תנועת הנוער הלאומי מכוונת ומחנכת את חניכיה לזהות יהודית ישראלית.
תנועת הנוער הלאומי תעודד את חבריה להתגייס לשירות משמעותי ביחידות                          

ובתפקידים המביאים לידי מיצוי מרבי את כישרונותיהם ויכולתם לתרום לצה"ל.                        
במהלך השנה עוברים חניכי השכב"ג (י"א,י"ב) פעילות עיונית ומעשית המכינה אותם
לגיוס. לראיה חניכים רבים שיצאו מתנועת הנוער הלאומי משרתים ביחידות
קרביות כלוחמים, מפקדים, קצינים ובתפקידי מפתח ב צ.ה.ל.

 

 

זהירות בדרכים :

במהלך השנה הופעלו בסניפים ומחוצה להם פרויקטים ובמבצעים שונים בנושא : בטיחות וזהירות בדרכים, המיועדים לחניכים ולקהילה:

*         "חגור גם מאחור" – פעולות מגוונות בנושא הרב חשיבות של חגירת חגורות הבטיחות מאחור, במסגרת הפרויקט עוברים החניכים פעולות ומערכי הסברה על חשיבות חגורת הבטיחות, צפייה בסרטונים, מצגות והפעלות מתוקשבות הממחישות את חשיבות חגורת הבטיחות.

*         "קסדה בראש טוב" – מועברים בסניפים ברחבי הארץ ובמרכז ההדרכה השתלמויות והדרכות על קסדת האופניים, מידתה וחשיבותה. כמו כן יתקיימו מסעות אופניים בתוך השכונות, שכן שם נמצאים מרב הילדים בשעות אחר הצהריים, כל החניכים המשתתפים עונדים קסדה ומטרת המסע לשווק את הקסדה ואת הנסיעה הבטיחותית באופניים.

*         עצומות - חניכי תנועת הנוער הלאומי ברחבי הארץ החתימו אזרחים במרכזי הקניות, בבתים ובמרכזים קהילתיים על עצומות בנושאים שונים הקשורות כולן בנושא הזהירות בדרכים כגון :

-          תרבות נהיגה

-          חגירה חגורות בטיחות מלפנים ומאחור.

-          כשעייפים עוצרים ונחים.

*         חלוקת אפודים זוהרים – במהלך השנה מחולקים אפודים זוהרים לחניכים ולתלמידים, תוך מערך הסברתי של רכז בטיחות בדרכים ומחלקת ההדרכה על חשיבות לבישת האפודים ברכיבה על אופניים כדרך קבע ובמהלך כל היום. פרויקט זה זכה להצלחה רבה ולביקוש רב מצד ההורים והחניכים.

 

 

ניידת ההפתעות :

ניידת הפעלה המותאמת להפעלת תלמידים בבתי הספר. ומטרתן לחשוף נערים ונערות שלא חברים בתנועות נוער לפעילות התנועתית ולחזק את הקשר  בין החינוך הפורמאלי לבלתי פורמאלי.

הניידת מציעה תוכנית העשרה למשך שעות היום, הן במהלך השיעורים והן בהפסקות. 

מס´ רב ומגוון של מערכי שיעור, הפעלות חדר, ODT, משחקי חשיבה, הפעלות קבוצתיות, מתודות הדרכה ושיפור הדינמיקה בין התלמידים לסגל המחנך.  בנוסף הניידת מציעה מגוון פעילויות חצר לשעות ההפסקה. הפעילות כוללת : משחקי ספורט, תחרות ואתגר(חישוקים, דלגיות, כדור, ועוד) הפעלות קבוצתיות,  הרקדה, מיקרופון פתוח ותחנות יצירה מגוונות. בעזרת פעילויות אלו אנו חושפים את הילדים לפעילות של תנועת הנוער ויוצרים אצלם גירוי להמשך פעילות שכמובן, מתקיימת בסניף.

 

השכונתית :

השכונתית היא ניידת הפעלות הפועלת בעיקר בחודשי הקיץ, בשכונות שבהן אין פעילות תנועת נוער והילדים לא חשופים לפעילות חינוכית תנועתית בשעות אחר הצהריים. מטרתה של הניידת היא לחשוף את אותם נערים ונערות לפעילות התנועתית ולעשייה הקהילתית בתוך השכונה והישוב שלהם.

הניידת מצוידת במגוון רחב של משחקי חוץ, הפעלות יצירה, פעילות "הטאבון" הכולל סאג´ ,פינה בדואית, משחקי שולחן, חומרי יצירה, ציוד ספורט אתגרי, כדורים וחומרי הדרכה נוספים.

 

 

פעילות בימי שביתה בבתי הספר :

תנועת הנוער הלאומי פותחת שעריה ומפעילה בימי השביתה חניכים ותלמידים שאינם חניכים, בסניפי התנועה ומחוצה להם בפעילויות חברתיות, חניכיה אישית, ימי כייף, גיחות, סמינרים, פרויקטים ופעילויות שוטפות.

כל סניפי התנועה פתוחים בשעות היום על מנת להעניק לאותם תלמידים מענה חינוכי וחוויתי גם בשעות הערב, לאותם תלמידים שבוחרים לא לקחת חלק בהפעלות השגרתיות שמקיימים הגופים השונים בשעות הבוקר.מתוך  הבנה והכרה עם בני הנוער, תנועת הנוער הלאומי התאימה את מערכי הפעילות לצרכי בני הנוער השובתים להפעלות במהלך כל היום, עם שימת דגש על פעילויות בשעות הערב והלילה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 בניה עיצוב ואכסון: Blacknet