מתן מועצת תנועות הנוער בישראל


תנועת ה"מכבי הצעיר 
כפר המכביה, רמת גן 52105          

טל´ 03-6773566 פקס: 03-5745578מידע כללי

תנועת ה"מכבי הצעיר" מוכרת ונתמכת כתנועת נוער על ידי משרד החינוך שנים רבות. התנועה חברה פעילה במועצת תנעות הנוער, הגוף שמאגד את תנועות הנוער בישראל.

לתנועה מוקדי פעילות מדימונה שבדרום ועד לזכרון יעקב שבצפון.

התנועה מחנכת על פי עקרונות חינוך בלתי פורמאלי ודוגלת ברעיון נוער מחנך נוער כדרך להעצמה ופיתוח של הנוער הישראלי.

מסמך זה סוקר בקצרה את פעילותיה של תנועת ה"מכבי הצעיר".
תכנים ומסרים

תנועת ה"מכבי הצעיר" הינה תנועת נוער ציונית, חינוכית, לאומית, ספורטיבית ובלתי מפלגתית, המושתתת על ערכי היהדות והציונות. התנועה מכוונת ומחנכת את חבריה לחלוציות ולשירות בכל שטחי החיים, לפי צווי שעה בדרכי יוזמה אישית יוצרת.
מטרת החינוך בתנועה היא עיצוב דמות אדם שלם בגופו וברוחו, שהרי נתיב המכבי הוא "נפש בריאה בגוף בריא", איש המוסר, החבר הטוב, התרבותי בהליכותיו וחינוך לעשייה והגשמה בכל תחומי החיים.
מדי התנועה

תלבושת התנועה חולצה ומכנס חאקי, המסמנים בצבעם פשטות, שוויון וחלוציות. העניבה, כחולה ומקופלת כך שיראו שלושה פסים לבנים, מייצגת את דגל הלאום ומסמלת את אופיה הלאומי של התנועה.

סמל ה"מכבי הצעיר" מורכב מהאותיות מ´ וצ´ מכבי צעיר, המסודרות בצורת מגן דוד, צורה זו מהווה סמל יהודי וציוני מוכר ונפוץ אך השומר על ייחודיות תנועתית.

  סקירת מפעלים מרכזיים של התנועה

המכביה: מתקיימת אחת לארבע שנים. זהו הארוע היהודי הגדול ביותר בעולם, אשר אליו מגיעים נציגים יהודיים מכל התפוצות. תנעת ה"מכבי הצעיר" לוקחת חלק בכל האירועים המלווים את המכביה.
ועידה ארצית: המוסד העליון של התנועה. מתכנסת אחת לשנתיים ובה מתקבלות החלטות בנושאים ערכיים ואקטואליים. החלטות אלו מהוות בסיס ואבן דרך לפעילות התנועה  בשנתיים שלאחר מכן. לשכבת הבוגרים (ט´-יב´) יש רוב של 55% מבין צירי הועידה. כל סקטור בתנועה זוכה לייצוג על פי גודלו היחסי ובאופן דמוקרטי.

טיול סוכות: מפעל חניכים אשר מטרותיו העיקריות הינן אהבת המולדת והכרת הארץ, הכרות החניכים עם המסגרת התנועתית הארצית והכרות עם חניכי הקבוצה.

מחנה קיץ: מפעל לבוגרים וחניכים בעל אופי מחנאי ועלילתי. במסגרת המפעל החניכים עוברים הכשרה בנושא מחנאות ושדאות, אהבת המולדת והטבע. החניכים עוברים תהליך חינוכי, בנושא שנבחר ברמה הארצית, שנמשך כחודש והמחנה מהווה שיא של התהליך.

המחנה מתקיים בתנאי יער, במשך של שמונה עד שלושה ימים על פי הגילאים. המחנה נערך במהלך חופשת הקיץ.

מרוץ הלפיד: חג המכבים מהווה ארוע מרכזי של תנועת ה"מכבי הצעיר", לחניכים, לבוגרים ולמבוגרים כאחד. במהלך החנוכה התנועה מקיימת ארבעה מפעלים מרכזיים:

1.      מרוץ לפיד המרכזי שנערך בקברות המכבים ובירושלים, מתקיים ברציפות משנת 1944. טקס הזנקת הלפיד בנוכוחות כל חברי התנועה, מכובדי התנועה ובמעמד אישיות בכירה (נשיא המדינה, שר וכדומה) מסמל את פתיחת מרוצי הלפיד השונים. במהלך היום עוברים חניכי ובוגרי התנועה פעילות חינוכית ערכית שקשורה בנושא המרכזי שנבחר בתנועה.

2.      מרוץ לפיד בוגרים – שלושה ימי טיול בנגב לשכבת הבוגרים. ביום הראשון כל הבוגרים מתנדבים במשך היום באחת מעיירות הפיתוח בדרום, בתיאום עם הרשות המקומית.

3.      משלחות- כחלק מהקשר עם הקהילות היהודיות בתפוצות יוצאות משלחות של בוגרים ושליחים מבוגרים עם הלפיד לשאת מסר ערכי חינוכי בשם התנועה.

4.      מרוץ לפיד מקומי - בכל יישוב שיש בו סניף של התנועה מקיימים פעילות חגיגית שכוללת תהלוכת לפידים והתנדבות בקהילה.

 כל הפעילויות של מרוץ הלפיד, בארץ ובחו"ל, מתקיימות תחת אותו סימן חינוכי. התהליך החינוכי נמשך כחודש ימים ואירועי מרוץ הלפיד מהווים שיא בתהליך החינוכי.

קורס מדריכים: הקורס מתקיים בחופשת הקיץ ומיועד לבוגרי כיתות ח´. הקורס מתמקד בתחומים הבאים: מתן הכשרה מקצועית לתפקידי הדרכה, תפיסת תפקיד המדריך והחינוך הערכי בתנועה, מחנאות וחיי שטח, צופיות, חיזוק והעמקת הקשר בין חברי השכבה, תהליך הצטרפות לתפקיד הבוגר בתנועה, קבלת עקרונות התנועה תוך התחייבות לנסות ולממשם והכנה להתמודדות עם המציאות הסניפית. צוות הקורס מונה כ-60 בני נוער משכבות יא´ ויב´ שמתחילים תהליך מיון והכשרה בחודש ינואר, שבעה חודשים לפני הקורס. הקורס מתקיים בתנאי יער משופרים במשך של 15 ימים.

קורס העשרה: קורס המיועד לבוגרי התנועה בו מתקיימת העשרה והכשרה לגבי תפקידי הבוגרים בתנועה ובחברה הישראלית. הקורס מחולק לפעילות חינוכית שכבתית ולסדנאות מקצועיות. צות הקורס מורכב ממבוגרי התנועה שמתנדבים לשמש כסגל ומהווים חלק בלתי נפרד מבניית התהליך.

קמחא דה פסחא: פרויקט חלוקת חבילות מזון לפני ליל הסדר וחג הפסח ברחבי הארץ. מפעל זה משותף למכבי תנועה עולמית ותנועת ה"מכבי הצעיר" נערך שנה שישית ברציפות. בשנת 2006 חולקו מעל ל- 3000 חבילות מזון ברחבי הארץ. התנועה לוקחת חלק ביצירת הקשרים ברשויות, בחלוקת החבילות במרכזי חלוקה ועזרה לקשישים שמתקשים לסחוב אותם.

יום ספורט ארצי: בסיום כל שנת פעילות, רגע לפני פתיחת שנה חדשה, מתקיים יום ספורט ארצי שבמהלכו מתחרות נבחרות הבוגרים, מהסניפים השונים, אחת בשניה במגוון מקצועות. בסיומו של יום הספורט התנועה מקיימת טקס סיום שנה ונפרדת משכבת השמיניות ומקבלת בברכה את שכבת הבוגרים החדשה.

במסגרת פעילות התנועה חברי התנועה מעורבים בעשייה קהילתית וחברתית ועוברים סמינרים בנושא העשרה מקצועית, חינוכית ואקטואליה במהלך כל השנה. הסימנרים מיועדים לשכבה הבוגרת ולמבוגרים הפעילים.

המפעלים המוזכרים הם המפעלים אשר מאורגנים על ידי ההנהגה הארצית של התנועה, מלבדם כל סניף מקיים פעילויות במהלך השנה, בחגים ובסופי שבוע. מגוון הפעיליות הוא רחב ומשתנה בין סניף אחד למשנהו על פי אופי הסניף והיישוב.

בתחילת כל שנה התנועה בוחרת לקדם מספר פרויקטים חינוכיים וחברתיים, שאינם חלק מהגרף הקבוע. הפרוייקטים משולבים בתהליך השנתי של כל התנועה או של סניפים נבחרים. בשנת 2005-2006 התנועה קידמה פרויקטים בתחום: גישור בין דתיים לחילונייים (בשיתוף עם תנועת עזרא), בניית מרכז הדרכה אינטראקטיבי באינטרנט, פרויקט מנהגיות בספורט, בנייית מערכי בטיחות בשיתוף הבוגרים ועוד.

הגשמה

תנועת ה"מכבי הצעיר" שואפת שכל בוגריה יטמיעו ויגשמו את הערכים אליה היא מחנכת באמצעות התהליכים החינוכיים השונים. התנועה מציעה לבוגריה מספר מסלולי הגשמה מובנים שבוגרי התנועה יכולים לבחור להצטרף אליהם במהלך שנתם האחרונה כבוגרים בתנועה.

מסלולי ההגשמה המרכזיים שהתנועה מציעה:

·        שנת שירות במסגרת קהילתית, המתקיימת זאת השנה השביעית בדימונה חברי הקומונה מתנדבים בכ10 מסגרות שונות בעיר, כגון: בתי ספר העברת מערכי הדרכה וחונכות אישית, מועדוניות רווחה עזרה בשעורי בית והעברה פעילויות חברתיות לילדים, בתי קשישים ובמתנ"ס, בו הם לוקחים חלק בפרוייקטים שונים לאורך כל השנה, מועדון ממשית מפעילים מועדון לכ 70 ילדים לשכונה מנותקת בעיר, היחידה לקידום נוער, עבודה עם נוער אשר נפלט או נמצא בסכנת פליטה מהמערכת החינוכית, כאשר העבודה מתמקדת בעיקר בחונכות אישית והכנה לבגרויות.

·        בספטמבר 2006 תתחיל לפעול קבוצת הגשמה חדשה, בנוסף לדימונה, ביישוב אבן יהודה. התנועה בחרה להוביל למעורבות של בוגריה ביישוב שקיימת בו ניגודיות בולטת בין השכבות ברמה הסציו-אקונומית. יישוב זה מהווה עבור מתנדבי שנת השירות מיקרו-קוסמוס של החברה הישראלית. בימים אלו נכתב תיק המשימה של מתנדבי שנת השירות בשיתוף עם הרשות המקומית והמתנדבים. תנועות נוער בכלל מוגדרות כגופים אשר שואפים להוביל לשינוי חברתי,באבן יהודה תנועת ה"מכבי הצעיר" שואפת לעשות צעד נוסף בשיפור החברה הישראלית.

·        שרות צבאי במסגרת הנח"ל: התנועה מוציאה מידי שנה גרעינים למסלול הנח"ל. המסלול מחולק לשלושה שלבים עיקריים: של"ת, פרק צבאי ופרק משימה. מטרותיו העיקריות של המסלול הינן לשלב שרות צבאי קרבי ומשמעותי עם משימה לאומית קהילתית במסגרת שנת המשימה תוך התנסות כקבוצה במסגרות אלו.
הפרק המשמעותי ביותר של הגרעין כגרעין (בנים ובנות יחד) הינו פרק המשימה הלאומית, אליו מגיעים חברי הגרעין לאחר פרק צבאי של שנה וחצי, לתקופה של שנה. גרעיני התנועה מבצעים את פרק המשימה בשכונה קרית משה ברחובות .העבודה מתמקדת בעדה האתיופית כאשר חברי הגרעין בשיתוף המתנ"ס המקומי עובדים עם ילדי השכונה בתחומים הבאים: החיילים משתלבים בבוקר בכ-7 בתי ספר בעיר, במסגרת פעילות זו חונכים ילדים אשר מתקשים לשבת בכיתות הלימוד או מתקשים במקצועות הלימוד. במסגרת שעות אחה"צ החיילים משתלבים במרכזי למידה בהם מתקיימת חניכה אישית ועזרה בשעורי בית, הדרכה בחוגים והפעלת חוגים, הפעלת קייטנות ופעילות העשרה והדרכה בלתי פורמלית.

·        בשנת 2006 התנועה הוציאה לראושנה גרעין מבוגרים. גרעין המבוגרים בוחר להמשיך ולהתנדב בקהילה, עם שחרורו מצה"ל, לתקופה של שנה נוספת. הגרעין חי כקבוצה, מפרנס את עצמו ומתנדב במסגרת פרוקטים קהלתיים שנקבעים לו על ידי התנועה. הגרעין הראשון מקדם פרויקט ´מנהיגות בספורט´, הדרכת בני נוער בבתי ספר לכדורגל מתוך הבנה שנוער זה לא ייחשף לפעילות וחינוך של תנועת נוער, בשיתוף עם מכבי ישראל. פרויקט נוסף שגרעין זה מוביל הוא פיתוח של מרכזים ימיים בשיתוף אגודת זבולון כשהמטרה היא להגיע לנוער

     בבת ים ובתל אביב ובאמצעות הפעילות הימית להחדיר חינוך ערכי של תנועת נוער.

 

 

 

 


תמונות

בניה עיצוב ואכסון: Blacknet